دوشنبه, 01 مرداد 1403 - Tuesday, 23 July 2024
پورتال شهرداری نجف آباد پورتال شهرداری نجف آباد
کد خبر 813
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۰۹ مهر ۱۳۹۷ ۰۵:۵۱
دسته: خانه لطفی
پرینت
ایمیل

خانه لطفی

موقعیت فعلی:
واقع در نجف¬آباد، خیابان فردوسی شمالی، کوی ایمان، بن بست اقاقیا
مشخصات اثر:
خانه لطفی دارای عرصه¬ای به مساحت حدود 700 متر مربع است.باتوجه به سبک معماری)گسترش در سه جهت حیاط مرکزی(،انواع شیوه طاق¬بندی سقف¬ها وتزیینات ساده و موقر کاه¬گل می¬توان ساخت این بنا را متعلق به دوره قاجار دانست.
این خانه با مصالح خشت و گل بنا شده و مجموعه فضاهای آن در قالب یک فرم مستطیل شکل در سه طرف حیاط شکل گرفته است.
وروردی بنادر ضلع شمالی بنا قرار گرفته که با سنگفرشی قلوه¬سنگی بدون هشتی و تنها با راهرویی باریک (دالان) به فضای حیاط ارتباط می¬یابد.
این بنا در سه جبهه شمال، جنوب و شرق با حیاطی مستطیل شکل ساخته شده که فضاها در ضلع جنوبی به دو اتاق با ابعاد متفاوت - که جلوی هر کدام ایوانی با طاق ضربی است- ختم می¬شود.
اتاقی کشیده با طاقی آهنگ تنها اتاق مسکونی ضلع شرقی است که مسیر دسترسی آن از طریق راه پله¬ای در گوشه جنوب شرقی خانه امکان پذیر است.
مطبخ خانه نیز در ضلع شرقی خانه با طاقی کلیل قرار دارد.
در جبهه شمالی بنا سه اتاق با پوشش طاق و چشمه قرار گرفته که جلوی هریک ایوانی مرتفع قرار گرفته است.دسترسی به طبقه اول بنا از طریق راه پله واقع در کنار راهرو ورودی انجام می گیرد.
این طبقه در دو جبهه شمالی و جنوبی تشکیل شده که در جبهه شامل سه اتاق با پوشش طاق و تویزه است.
جبهه جنوبی نیز شامل سه اتاق با ابعاد متفاوت است.نماسازی بنا به وسیله طاق دزدهای متعدد، وجود طاقچه¬های مرتفع اطراف ایوان¬ها، پنجره¬های مدور و مشبک چوبی با شیشه¬های الوان، و ازاره¬های مزین با تزیینات خفته راسته آجری از سایر تزیینات این خانه به شمار می¬رود. همچنیناندودکاهگل اَرزِه بادم¬گیری گچی انجام شده نمایی اصیل، دل نشین و روح بخشبه فضای خانه داده است.

مطالب مرتبط


تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شهرداری نجف آباد می باشد .
نجف آباد - خیابان امام(ره) ٫ ساختمان مرکزی شهرداری _کدپستی:14661_85146
تلفن : 3-03142640041 ارتباطات مردمی:137-سامانه ارسال پیامک:30001360