چهارشنبه, 06 مهر 1401 - Wednesday, 28 September 2022
پورتال شهرداری نجف آباد پورتال شهرداری نجف آباد
کد خبر 178
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۱ آبان ۱۳۸۹ ۱۱:۵۲
دسته: قنات ها
پرینت
ایمیل

قنات قميشلو

قنات قميشلو


قميشلو دره وسيعي است در شمال شهر تيران كه محل پرورش اسب و شكارگاهي بي همتا بوده است . در اين منطقه قلعه ي باشكوهي ساخته شده و محل شكار و تفريج « ضل السلطان » و فرزندان او بوده است . در ابتداي انقلاب اين مكان در اختيار نيروي انتظامي و اكنون در اختيار اداره منابع طبيعي است . در شمال اين قلعه روستايي قرار داشته با تأسيسات لازم از جمله قلعه ،‌حمام عمومي و غيره كه اكنون فاقد سكنه است و خانه ها نيز مخروبه شده اند . در جلوي قلعه ، باغ وسيعي با درختان كهن قرار دارد كه محل تفريح شاهزادگان قاجار بوده است .
قناتي از سمت غرب به شرق در اين دره حفر گرديده كه آب آن روبروي قلعه آفتابي مي شود و به اندازه يك سنگ مي باشد كه مورد استفاده مزرعه و اراضي زيردست قلعه و شبانان ساكن در آن حوالي مي باشد . اين قنات در زمان قاجار حفر گرديده است .
قنات چاه ميلان ( عشق آباد ) :
مزرعه چاه ميلان در روبروي « دره پهن » و در شمال اتوبان « كاشان – ذوب آهن » واقع شده ، با مزرعه اي سرسبز از درختان بادام ، پسته و .. و استخري كه آب قنات و چشمه اي در آن جمع مي شود . اين مزرعه متعلق به « غلامحسين خان ياور » بوده و اكنون نيز مركز منطقه حفاظت شده اي است در دره اي طويل كه از شرق به نام گدار بيدك ، سنگ سفيد ، گدار ماسه اي ، چاه محمد باقر و از در بند تيران به غرب ادامه دارد . قنات قديم كوچكي يا حدود نيم سنگ آب كه اين مزرعه را مشروب ساخته و نيز براي استفاده طيور و وحوش نيز استفاده مي شود . در روزهاي تعطيل و آفتابي زمستان اين مزرعه پذيراي بسياري از دوستداران طبيعت و كوهنوردان و گردشگران مي باشد .

مطالب مرتبط


تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شهرداری نجف آباد می باشد .
نجف آباد - خیابان امام(ره) ٫ ساختمان مرکزی شهرداری _کدپستی:14661_85146
تلفن : 3-03142640041 ارتباطات مردمی:137-سامانه ارسال پیامک:30001360