جمعه, 15 مهر 1401 - Friday, 07 October 2022
پورتال شهرداری نجف آباد پورتال شهرداری نجف آباد
کد خبر 175
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۱ آبان ۱۳۸۹ ۱۱:۵۱
دسته: قنات ها
پرینت
ایمیل

قنات بلمچه

قنات بلمچه
اين قنات ، از كوهپايه هاي شمالي غربي نجف آباد سرچشمه گرفته و به محض آفتابي شدن در كنار پادگان شهيد منتظري وارد نهر قديمي خود شه ، مسير كوتاهي را طي مي كند و وارد مزرعه بلمچه مي شود .
مسير حركت آب تقريباً از شمال به جنوب است و در طول راه خود درختان كهني را آبياري مي كند كه محل استراحت چوپانان و عابران است . اين مزرعه در بيان وسيعي قرار دارد و مشرف به شهر نجف آبّاد است درختان كهن اطراف اين قنات حكايت از قدمت آن دارد .
مزرعه ي فوق الذكر كه توسط قنات مذكور آبيار يمي شود ،‌محل سكونت اوليه ي زرتشتيان ، چوپانان و چادرنشينان بوده و واز دير باز در آن كشاورزي مي كرده اند . ساكنان با چراي دام هاي خود در كوهپايه ها و صحراهاي اطراف ، خود در اين محل سكونت دائمي اختيار كرده و به ساخت قلعه و خانه اقدام كرده و با حفر قنات به كشاورزي روي آورده بودن د. بناهاي مخروبه اي در اين محل وجود دارد و به گفته بعضي از گذشتگان قبرستاني نيز در كنار اين قنات وجود داشته كه بعضاً‌افراد به حفر قبرها به جهت يافتن جواهرات اقدام كرده و چيزي جز استخوان هاي پوسيده نيافته اند . البته بايد در نظر داشت كه زرتشتيان باستان ، مرده هاي خود را در دخمه هايي برفراز كوه ها قرار مي داده اند تا بپوسد و سپس استخوان آنها را دفن مي كرده اند . پيران را عقيده بر اين است كه قدمت حفراين قنات نيز مانند قنوات سه گانه ي نجف آباد به حداقل 500 سال پيش بر مي گردد .
اين مزرعه و زمين هاي اطراف آن متعلق به آقاي « احمدميرزا » از فرزندان « صارم الدوله » و برخي از طايفه آيتي ها نجف آباد بوده و اكنون صاحبان متعددي دارد و سندي نيز در دست است كه حمايت از وجود سكنه در اين محل بوده و كدخدا نيز داشته اند و قريه اي آباد و پررونق بوده است .

مطالب مرتبط


تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شهرداری نجف آباد می باشد .
نجف آباد - خیابان امام(ره) ٫ ساختمان مرکزی شهرداری _کدپستی:14661_85146
تلفن : 3-03142640041 ارتباطات مردمی:137-سامانه ارسال پیامک:30001360