چهارشنبه, 15 آذر 1402 - Wednesday, 06 December 2023
پورتال شهرداری نجف آباد پورتال شهرداری نجف آباد
کد خبر 314
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۲ آبان ۱۳۸۹ ۱۶:۱۱

نحوه اخذ عوارض سالیانه خودرو

واحد درآمد شهرداری نجف آباد
((حمل ‌و‌ نقل خودرو ))
پیرو بخشنامه شماره ۶۸۶۶۷ مورخ 12/10/1388 نظر به اینکه طبق جزء «د» بند ۱۳ قانون بودجه سال ۱۳۸۹ کل کشور و شرح بند (۲) ردیف (۵) جـدول شـماره ۲۵ قـانون مـذکور، عـوارض سـالیانه انواع خودرو تولید داخل 5/1 در هزار قیمت فروش کارخانه و خودروهای وارداتی ۱/۵ در هزار مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی تعیین گردیده است. در اجرای مقررات تبصره ماده ۴۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده، عوارض سالیانه انواع خودروهای با عمر بیش از ۱۰سال (به استثناء خودروهای گازسوز) به ازای سپری شدن هر سال (تا مدت ده سال) به میزان سالانه ده درصد (10%) و حداکثر تا صد درصد (100%) عوارض مندرج در جدول افزایش می یابد.
تمامي خودرو‏ها داراي بدهي معوقه از سال 82 لغايت نيمه سال 87 معادل 5/2 درصد و از نيمه دوم سال 87 لغايت حال حاضر مشمول 2درصد جريمه به ازاي هر ماه تأخير در تمامي خودروها از ماه تحويل خودرومشمول عوارض ساليانه مي‏باشند.
 
 
اطلاعيه شهرداري نجف آباد در خصوص پرداخت عوارض خودرو
جریمه هر ماه تاخیر در پرداخت عوارض سالانه خودروها 5/2 درصد تعیین شد
بر اساس مصوبه هیات دولت، مهلت پرداخت عوارض سالیانه خودرو در هر سال تا پایان همان سال است و در صورتی که در این مدت پرداخت نشود، به ازای هر ماه تاخیر معادل5/2 درصد به مبلغ عوارض افزوده می شود.
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،هیئت وزیران با هدف تامین منابع مطمئن مورد نیاز شهرداری ها و نظم بخشیدن به نحوه وصول عوارض موافقت کرد برای مالکان خودروهایی که در پرداخت عوارض تاخیر می کنند جریمه تصاعدی در نظر گرفته شود.
هیئت وزیران با اصلاح ماده 10 آیین نامه اجرایی قانون اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه و چگونگی برقراری و وصول عوارض،نحوه وصول عوارض سالیانه انواع خودرو‌های سواری و وانت دو کابین توسط شهرداری ها از مالکین خودرو‌ها را اصلاح کرد
بر اساس ماده 10 این آئین نامه، عوارض سالانه خودرو‌های سواری و وانت دو کابین به نرخ یک در هزار قیمت فروش کارخانه داخلی و یا مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی برای خودروهای وارداتی و براساس قیمت‌های مندرج در جداولی که از سوی سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می شود دریافت خواهدشد
بر اساس این مصوبه، مهلت پرداخت عوارض سالیانه خودرو در هر سال تا پایان همان سال است و در صورتی که مالک خودرو از پرداخت عوارض در مهلت تعیین شده خودداری کند،به ازای هر ماه تاخیر معادل 5/2 درصد به مبلغ عوارض افزوده مي شود.
این مصوبه در تاریخ 25 خرداد ماه سال جاری توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد. عوارض ساليانه: مبناي محاسبه يك در هزار قيمت خودرو برابر با اعلام وزارت اقتصاد و دارايي كه در قالب تعرفه ساليانه ابلاغ شده و قابل وصول مي‏باشد. تمامي خودرو‏ها داراي بدهي معوقه از سال 82 لغايت نيمه سال 87 معادل 2/5درصد و از نيمه دوم سال 87 لغايت حال حاضر با استنادقانون ماليات برارزش افزوده مشمول 2 درصد جريمه به ازاي هر ماه تأخير در پرداخت بوده، همچينن خودروهاي با عمر بيش از ده سال مي‏بايست علاوه بر عوارض ساليانه به ازاي هر سال 10درصد عوارض سال جاري همان خودرو را تا سقف 100درصد پرداخت نمايند.

مراحل پرداخت عوارض ساليانه اتومبيل و موتورسيكلت

1- مراجعه متقاضي به واحد درآمد
2- به همراه داشتن فیش پرداختی سال های قبل
3- ارائه كارت اتومبيل يا موتورسيكلت
4- محاسبه عوارض و صدور فيش توسط رايانه واحد درآمد
5- مراجعه به بانك جهت پرداخت عوارض
6- جهت پرداخت عوارض خودرو آخرين فيش پرداختي سال قبل الزا مي ميباشد.
7- مراجعه به واحد درآمد جهت تهيه برچسب و ثبت عوارض در رايانه

 

مطالب مرتبط


تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شهرداری نجف آباد می باشد .
نجف آباد - خیابان امام(ره) ٫ ساختمان مرکزی شهرداری _کدپستی:14661_85146
تلفن : 3-03142640041 ارتباطات مردمی:137-سامانه ارسال پیامک:30001360