شنبه, 02 تیر 1397 - Saturday, 23 June 2018
پورتال شهرداری نجف آباد پورتال شهرداری نجف آباد

سازمان موتوری

بی شک بزرگترین و بهترین سرمایه هر مجموعه خدمات رسان، نیروی انسانی متعهد و سخت کوش است تبلور این امر در سازمان خدمات موتوری بیش از پیش نمایان است زیرا کارکنان زحمت کش این مجموعه تحت هر شرایطی و در هر زمانی مشغول خدمات رسانی به مردم شریف نجف آباد هستند البته در این میان سایر عوامل اعم ازسیاستهای مدیریتی مناسب ، حمایت مسئولین محترم شهرداری و سایر عوامل نیز جایگاه شایان ذکری دارد .
سازمان خدمات موتوری با 50 دستگاه ماشین آلات سنگین و 55 نفر پرسنل زحمت کش اعم از رسمی و شرکتی بازوی توانمندی برای مجموعه شهرداری است که در تمامی زمینه ها اعم از پروژه های عمرانی ، خدمات شهری و ..... مشغول خدمت رسانی می باشد البته در راه خدمت رسانی با مشکلات و کمبودهایی نیز روبه رو هستیم که به فضل الهی دست در دست هم جهت رفع آنها گام بر می داریم.
درباره سازمان......
سازمان خدمات موتوري شهرداري نجف آباد در سال 1393 با توجه به اساسنامه تائید شده وزارت کشور تشكيل گرديد به منظور بهره گيري بيشتر از امكانات موجود در واحد موتوري شهرداري و همچنين سامان بخشيدن به امور خدمات ماشيني در قالبي بهتر نياز به تاسيس سازماني كه بتواند در جهت نيل به اهداف ياري رسان شهروندان و شهرداري باشد ، ضروري دانسته شد و سازمان خدمات موتوري وابسته به شهرداري نجف آباد كه داراي شخصيت حقوقي و استقلال مالي و اداری است و به استناد ماده 84 قانون شهرداريها موجوديت خواهد يافت تاسيس و در خدمت مردم شهيد پرور نجف آباد قرار گرفته است.

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی

تاریخچه آتش نشانی در ایران
مقدمه: امروزه گستردگي و تنوع دانش بشري و ناهمگوني آن تحليل پديده ها و تبيين ساختار آنها را بسيار مشكل كرده است.يكي از ابزار مهم و كار ساز در تحليل و شناخت كامل اين پديده ها مطالعه و اشراف كامل به آن مي باشد علل و اثرات پيدايش مسير تحول تكامل و عوامل تداوم آن كه تمام اين مقوله ها در شتاخت گذشته يك پديده ي نهفته است .
يكي از اين سازمان ها اداره ي آتش نشاني و خدمات ايمني است كه ماهيتاَ بحران مدار و شبه نظامي است .شالوده ي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني ايران براي اولين يار در سالهاي1304 الي 1305 در تهران ريخته شد . و سپس رشد و توسعه ي شهرها گسترش صنايع افزايش تعداد آتش سوزي ها و ضرورت اجراي طرح هاي جامع ايمني و پيشگيري از حوادث منجر به توسعه ي اين سازمان شد .
آتش و آتش نشاني در ايران باستان و قديم

در تاريخ كشور ما آتش سوزي شهرهاي بسياري را به كام خود كشانده و حتي ورطه ي نابودي رسانده است .در اين باره مي توان به( شهرسوخته)اشاره كرد :در 67 كيلومتري جنوب زابل در استان سيستان و بلوچستان ويرانه هاي محلي به چشم مي خورد كه به شهر سوخته شهرت دارد . اين محل در سالهاي 2100 تا 3200 پيش از ميلاد (نه تنها يك شهر مهم بود بلكه پايتخت و مركز يك منطقه ي فرهنگي نيز به شمار مي رفته است ). اين شهر در طول حيات خود چندين بار سوخته و دوباره بازسازي شده است . كاوش هاي باستان شناسي نشان مي دهد كه شهر سوخته در 4 دوره ي مشخص دائر بوده است .در هر 4 دوره ي استقرار ساختمان ها و خانه هاي اين شهر همگي با خشت ساخته شده و سقف آن از چوب و حصير و كاهگل بوده است . در خانه هاي اين شهر علاوه بر زندگي عادي برخي فعاليت هاي صنعتي كوچك نيز انجام مي گرفت .
از بدو تاسيس آتش نشاني مشكلات مالي يكي از مهم ترين مشكلات به شمار مي آمد.
در 27 مرداد 1306 كفيل بلديه از رؤساي ادارات دعوت مي كند تا در اداره ي بلديه از اتومبيل وتلمبه وساير وسايل اطفائي جديد بازديد به عمل آورد. در همين مراسم با فرض وقوع حريق مانوري از طرف ماموران آتش نشاني انجام مي شود . چندي بعد اعلاني براي تكميل كادر آتش نشان منتشر و حدود 30 نفر از داوطلبان استخدام مي شوند.
در سال 1309 دو عدد اتومبيل بزرگ اطفائيه براي بلديه تبريز خريداري شد.
توجه قرار مي گرفت .سپس همين مسئله نيز به فراموشي سپرده ميشد . در مورد افزايش آتش سوزي ها و وقوع حريق هاي شديد –مثل انبار باروت مهران –نيز به همين صورت عمل گرديد . در سال 1316سه دستگاه اتومبيل آتش نشاني از نوع (اشكودا ) سفارش داده شد . اين اتومبيل ها در سال 1317 به كشور وارد و در اختيار آتش نشاني قرار گرفت.
در بدو تاسيس اطفائيه ؛رئيس –معاون فني و سرپرست افراد آتش نشان كه (نائب )خوانده ميشد مدريت آتش نشاني را بر عهده داشتند. البته رئيس يا كفيل بلديه (شهردار)و انجمن بلدي (انجمن شهر) هر شهر بر كار اين اداره نظارت مي كرد .

 


مديريت
رئيس آتش نشاني توسط شهردار منصوب مي شود . با تغيير شهردار رئيس آتش نشاني نيز تغيير مي كرد . در تهران رؤساي آتش نشاني اغلب از بين رؤساي برزنها يا مناطق شهرداري انتخاب مي شدند. گاهي نيز بعضي (افسران) به اين صمت منصوب مي شدند . در اين خصوص بايد گفت كه نه تنها كاپيتان (وربا) در مورد آتش نشاني اطلاع چنداني نداشت.بلكه برخي رؤساي آتش نشاني تهران نيز در اين مورد هيچگونه تجربه اي نداشتند.
حقوق-مقررات شيفت-إمكانات رفاهي
در بدو ورود اطفائيه پرسنل جزء اين اداره را عده اي از ماموران نظافت و آب پاشي خيابان ها تشكيل مي دادند كه از نظر وضع حقوقي شرايط مطلوبي نداشتند . با توسعه آتش نشاني باز هم به امور مختلف رفاهي از جمله به وضعيت حقوقي و دستمزد آنها توجهي نمي شد . اما به مرور زمان و با روند تجهيز آتش نشاني –توجه به شرايط زيستي آتش نشانان از جمله توجه به دستمزد آنها الزامي به نظر مي رسد .


بهداشت – درمان و بيمه
از آنجايي كه در عمليات امدادي اغلب افراد در اثر دود و گرد و غبار و غيره آلوده مي شدند . احداث حمام بسيار حائز اهميت بود. بنابر اين ابتدا در ايستگاه حسن آباد يك حمام به صورت حمام هاي عمومي ساخته شد .سپس در سالهاي بعد اين حمام به صورت دوشهاي تكي شكل بهتري پيدا كرد.
شعبه و ايستگاه هاي جديد
براي احداث ايستگاه آتش نشاني بايد پارامتر هاي مختلفي در نظر گرفته شود.اما همچنان كه اشاره شد هنگام احداث ايستگاه هاي جديد بسياري از اين نكات در نظر گرفته نشد . در نتيجه :گاهي امداد رساني با تاخير انجام مي شد . به علت عدم گنجايش كافي تعدادي از خودروهاي مستقر در ايستگاه در فضاي ياز قرار مي گرفت و به علت تابش آفتاب –باران و غيره به زودي مستهلك مي شد و ايستگاه هاي مزبور در برابر سوانح طبيعي از جمله زلزله از مقاومت كافي بر خوردار نبود.از نظر كميت نيز ايستگاه هاي آتش نشاني هرگز در وضع مقدوري نبودند.
يكي شدن تلفنهاي آتش نشاني
دراينجا لازم به تذكر است كه در نظر گرفتن شماره تلفن يكسان براي آتش نشاني هاي كل كشور به دلائل متعددي حائز اهميت است. از اين نظر در اكثر كشور ها شماره تلفن يكساني را جهت تماس با مركز فوريت ها (كه خدمات نجات و اطفاء حريق را نيز ارائه مي كند )در نظر گرفته اند.
عمليات اطفائي
در ابتداي تاسيس آتش نشاني عمليات اطفاء حريق به ئسيله ي لوله هاي برزنتي 5/2 اينچي و به كمك سر لوله ساده اي كه آب را فقط به صورت فوران پرتاب مي كرد انجام مي گرفت . اين سر لوله ها فاقد شير بود. بدين ترتيب آب تحت كنترل مامور مربوط قرار نداشت.
در سال 1337 با شروع اصلاحات در سازمان آتش نشاني تهران و اعمال برنامه هاي جديد در روش اطفاء حريق نيز تجديد نظر شد . لوله هاي 5/2 اينچي به 5/1 اينچ تغيير يافت.
از بدو تاسيس اين سازمان طرح مقررات حفاظت از حريق تشكيل كلاسهاي مختلف جهت آموزش پيشگيري و مقابله با آتش سوزي- تربيت آتش نشان و غيره از اهداف اصلي آن منظور شد.
براي آشنايي عموم با وسايل و تجهيزات حفاظتي در محل اين سازمان يك نمايشگاه دائمي وسائل ايمني و حفاظتي ترتيب داده شد.

 


تاریخچه آتش نشانی در نجف آباد

آتش نشانی در شهر نجف آباد از سال 1349 فعالیت خود را بصورت یکی ازواحدهای شهرداری با استفاده از یکدستگاه خودروی زیل روسی بنزین سوز شروع نمود و محل استقرار خودروی فوق در خیابان دکتر شریعتی نجف آباد محل کنونی ایستگاه شماره یک سازمان بوده است.
دراین سالها باتوجه به گسترش شهرنشینی ورشد جمعیت نیازبه تجهیزات وخودروهای بیشتری احساس می شد که نتیجه آن خرید 5 دستگاه خودرو اطفائیه درفاصله سالهای57 الی 75 بود.درسال 1375 ایستگاه شماره 2 آتش نشانی واقع درخیابان امام افتتاح شد و درسال 1377 با ابلاغ وزارت محترم کشور آتش نشانی نجف آباد به صورت یک سازمان مستقل وابسته به شهرداری به فعالیت خود ادامه داد. در بهمن ماه 82 ایستگاه شماره 3 واقع در ناحیه یک (یزدانشهر) و در مرداد ماه 85 ایستگاه شماره4 خود را واقع درناحیه3 (ویلاشهر) افتتاح نمود. هم اکنون سازمان با تجهیزات پیشرفته از جمله خودروی فوماتیک ، ست تجهیزات هیدرولیک امداد و نجات و خودروهای اطفائیه به تعداد 11 دستگاه ، تانکرآبرسانی ، تجهیزات غواصی و کوهنوردی مشغول خدمت رسانی به شهروندان محترم می باشد لازم به ذکر است درحال حاضر سازمان بیش از60 نفر نیروی عملیاتی در چهار ایستگاه خود مستقر نموده است که اکثر آنها آموزشهای تخصصی لازم درخصوص آتش نشانی را فرا گرفته اند. در ضمن سازمان دارای اکیپ غواصی متشکل از7 نفر غواص آموزش دیده و اکیپ امداد و نجات کوهستان شامل 9 نفر نیروی متخصص در زمینه حوادث می باشد.


شرح وظایف سازمان

1ـ نجات جان ومال انسانها درهنگام بروز حریق وحوادث.
2ـ برنامه ریزی درامورآتش نشانی درسطح شهر و برنامه ریزی کلان درخصوص سیاستهای کلی آتش نشانی.
3ـ احداث و توسعه ایستگاههای موردنیاز وتجهیز وبهره برداری ازآنها.
4ـ تجهیزخودروها وایستگاهها به انواع تجهیزات پیشرفته دنیا.
5ـ نظارت وکنترل براحداث ساختمانهای چند طبقه ومراکز فرهنگی وتجاری مهم ازجهت رعایت اصول وضوابط آتش نشانی.
6ـ آموزش مربوط به اصول اولیه آتش نشانی واطفاء حریق به اقشارمختلف مردم ازجمله خانواده ها، مدارس ومهد های کودک ، ادارات و سازمانها درجهت گسترش فرهنگ ایمنی.
7ـ کنترل ونظارت برمؤسسات ارائه دهنده خدمات آتش نشانی.
8ـ آموزش ضمن خدمت پرسنل درخصوص مسائل تخصصی آتش نشانی.
9ـ انجام ترتیبات وتمهیدات لازم جهت مقابله وکاهش آثار سوء ناشی از حوادث وسوانح طبیعی وغیرطبیعی وحفاظت ازثروتهای ملی درمقابل اینگونه حوادث.

مقدمه :باپيشرفت تكنولوژي وصنعت همواره انسان بعنوان عامل اصلي اين پيشرفت هاخودمستقيما“درمعرض خطروحوادث گوناگون قراردارد؛ازهمين روهميشه فكرابداع تجهيزات مناسب براي مقابله باخطرات وحوادث مختلف درذهن انسان تبلورداشته است .يكي ازمهمترين اين وسايل ايجادزمينه مناسب براي ترويج فرهنگ ايمني وبالابردن دانش بشري درخصوص رعايت نكات ايمني وهشداردهنده است كه خودميتواند درصدبسياربالائي ازحوادث راتقليل دهد؛لذاضرورت داردتااين اصل مهم دركشورترويج داده شود.باتوجه به اهميت موضوع سازمان آتش نشاني وخدمات ايمني شهرداري نجف آباد اقدام به به تهيه جزوه اي باعنوان پيامها وهشدارهاي ايمني نموده كه اميداست مورداستفاده كاربران محترم قرارگيرد.

نكات ايمني در خصوص سرويس كاري كولر
 بهتر آنست سرويس كاري و يا راه اندازي كولر را به افراد متخص واگذار نماييد.
 اگر خود مي خواهيد اقدم كنيد برق را از قسمت كنتور قطع نماييد.
 اگر اعضاء خانواده و يا اگر در محيط كار مي باشيد ديگر افراد رادر جريان قطع برق قرار دهيد.
 دقت كامل در اتصالات و چسب كاري سيم هاي برق كولر داشته باشيد.
 بعد از اتمام كار و وصل جريان برق ضرورت دارد بدنه كولر را با فازمتر امتحان نماييد تا از اتصال برق به بدنه اطمينان حاصل شود.
 مواقعي كه متوجه مي شويد كولر سردي كافي خود را ندارد پيش از هر گونه اقدام و يا برداشتن بدنه كولر براي اطمينان بيشتر بدنه كولر را با فازمتر امتحان نماييد.

نكات ايمني در خصوص استفاده از بخاري نفتي

 هر سال در شروع فصل زمستان بايد بخاريها سرويس شده قسمت هاي داخلي ، كاربراتور و لوله كشيها بازديد تميز شوند.
 بخاري نفتي نبايد كنار مبل، پرده ، كمد و مواد قابل اشتعال ديگر قرار بگيرد.
 لوله بخاري نبايد از درون چوب، فيبر و مواد قابل اشتعال عبور داده شود.
 ميزان حرارت نبايد آنقدر باشد كه بدنه بخاري سرخ شود.
 در موقع خروج از منزل بخاري را خاموش كنيد.

نكات ايمني در خصوص آبگرمكن

 خراب شدن دستگاه قطع كننده نفت در كاربراتور
 كار نكردن شير اطمينان
 نداشتن شير اطمينان

آتش سوزي و انفجار در اثر نشت گاز

 مهار نكردن شيلنگ و وسائل گازسوز به وسيله بست فلزي
 استفاده از شيلنگ هاي طولاني و در معرض حرارت قرار دادن آنها
 فرسوده و غير فرسوده بودن شيلنگها
 استفاده از وسائل گازسوز غيرمجاز

گازگرفتگي ـ گاززدگي

اين گروه از حوادث معمولا“ در اثر نداشتن دودكش مناسب براي وسائل گازسوز بويژه وسايلي مانند بخاري و آبگرمكن و يا فقدان تهويه كافي در اطاقي كه دستگاه گازسوز در آن قرار دارد اتفاق مي افتد .سوختن ناقص گاز تجمع گازهاي مسموم كننده و يا كمبود اكسيژن سبب ميشود افرادي كه در چنين فضاهايي تنفس ميكنند دچار مسموميت يا گاززدگي يا گازگرفتگي شوند .

نكات ايمني در خصوص سيلندر گاز

 هرگز سيلندر گاز را مايل يا به طور افقي قرار ندهيد .
 موقع جابجا كردن سيلندر از رگلاتور كه روي شير اصلي سيلندر نصب گرديده بعنوان دستگيره استفاده نكنيد .
 هركز سيلندر گاز را نغلتانيد و به عنوان زيرپائي مورد استفاده قرار دهيد.
 سيلندر گاز را در معرض تابش خورشيد قرار ندهيد اگر در بيرون ساختمان قرار دارد سايه بان مناسبي براي آن تهيه كنيد .

اصول حفاظتي در هنگام مواجه شدن با رعدوبرق

در موقعي كه هوا ابري است بارها كه عده اي بر اثر رعدوبرق يا صاعقه هلاك شده يا خاكستر شده اند و يا اهالي خانه اي در منطقه اي مرتفع دچار برق گرفتگي شده اند بنابراين در مواقع طوفاني نبايد به نقاط مرتفع پناه برد. براي محافظت كردن ساختمان ها و ديگر اماكن از وسيله اي به نام برقگير استفاده مي كنند كه در بلندترين نقطه ساختمان نصب مي گردد.

اصول ايمني حفر چاه

جهت پيشگيري از حوادث چاه و ريزش و تخريب چاهها بايد به موارد مهم زير توجه داشته باشيد :
 حفر چاه يك كار فني تخصصي است هموطنان محترم بايد توجه داشته باشند كه حفر چاهها را به افراد مجرب و فني بسپارند.
 فاصله چا از ديوارهاي جانبي و ديگر چاهها بايد حداقل 3 متر باشد.
 حفر چاه كنار باغچه و يا كاشتن درخت كنار چاه باعث تخريب مي گردد.
 لوله هاي آب سرد و گرم را از روي دهانه چاه عبور ندهيد.
 دور چيني دور چاهها يكي از ضروريات چاه مي باشد كه بايد با آجر و سيمان در عمق 150 سانتيمتر و در عرض80 سانتيمتر به كار رود و دهانه چاه بيشتر از 50 سانتيمتر نباشد.

نكات ايمني براي كارگران چاه كن(مقني ها)

 داراي تجربه باشد.
 از سلامت جسماني كافي برخوردار باشد.
 كمك چاه كن از توانايي جسماني و هوش كافي برخوردار باشد.

ايمني كارگاههاي باطري سازي

اسيدسولفوريك مورد مصرف در باطري سازي در تماس با فلزات هيدروژن متصاعد ميكند و هيدروژن قابل انفجار است .
 اسيدي را كه روي كف كارگاه ريخته با پاشيدن پودر آهك خنثي نمائيد .
 در موقع كار با اسيد از دستكش و پيش بند ضداسيد استفاده كنيد .
 محل كار را تميز و مرتب نگه داريد .
 نصب شير چشم شوي در كارگاههاي باطريسازي الزاميست .

نكات ايمني در خصوص جايگاه پمپ بنزين

 جايگاه پمپ بنزين بايد در محلي بنا شود كه اطراف آن براي استقرار اتومبيل هاي آتش نشاني فضاي كافي داشته باشد .
 مجاور انبارهاي چوب ،نجاري،انبار،مقوا و مانند آن نبايد بنا شود .
 محل توقف خودروها بايد مسقف باشد .
 تمامي كليد،چراغها و نورافكنها بايد از نوع ضدجرقه كارگذارده شوند .
 كليه كاركنان جايگاه بايد با طرز كار خاموش كننده ها آشنايي داشته باشد .

نكات ايمني مقابله با آتش سوزي انسان

 مصدوم را متوقف سازيد دويدن موجب تشديد آتش سوزي ميشود و خطرناك است .
 مصدوم را درون پارچه روي زمين بغلتانيد تا آتش خاموش شود .
 اگر خونسردي خود را حفظ كنيد و پارچه اي كه بكار ميبريد نازك نباشد احتمال آتش گرفتن پارچه و توسعه حريق وجود ندارد .
 هرگز آب روي انساني كه آتش گرفته است نريزيد . زيرا باعث تشديد صدمات بعدي ميشود .

نكات پيشگيري از آتش سوزي در جنگل

 بغير از آتش سوزي هاي ناشي از صاعقه تعداد زيادي از آتش سوزي هاي جنگل ها ناشي از اعمال ناايمن انسان ها مي باشد و سازمان هاي جنگلباني موظف هستند مردم را آموزش دهند تا از آتش سوزي هاي جنگل كاسته شود.
 ايجاد برج هاي ديده باني و مامورين گشت شبانه روزي كمك بزرگي است در به موقع خبر شدن از شروع آتش سوزي.
 شكارچي ها بايد توجه داشتند كه گلوله داغ مي تواند آتش سوزي ايجاد كند ، بهخصوص در فصل پاييز.
 هنگام گذشتن از جنگل ها با اتومبيل يا قطار نبايد ته سيگار رااز پنجره بيرون انداخت.
 استقرار خاموش كننده دستي ، كيسه هاي شن و تعدادي بيل دستي در مقر مامورين جنگلباني كمك موثري در اطفاء اوليه آتش دارد.

نكات پيشگيري از آتش سوزي در روستاها

 بيشتر آتش سوزي روستا ها در فصل پاييز رخ مي دهد كه به علت خشك شدن بوته ها ، وجود خرمن ها ، و وزش باد آمادگي آتش سوزي بيشتر است.
 مجاور خرمنها و انباري هاي علوفه مواظب سيگار خود باشيد و ته سيگار را كاملا خاموش نمائيد.
 چراغ آتش يا منقل آتش را نزديك چارپايان قرار ندهيد ممكن است با حركات چارپايان و افتادن چراغ يا منقل آتش سوزي رخ دهد.
 به بچه ها اجازه ندهيد با كبريت بازي كنند يا به تنور يا اجاق نزديك شوند و پس از طبخ نان درپوش تنور را محكم كنيد .
 خاكستر داغ را روي اجسام قابل اشتعال نريزيد.
 قبل از استفاده از وسايل گرمايش آنان را بازديد و آزمايش نمائيد.

نكات ايمني مواد خورنده

 مواد خورنده ممكن است ظرف خود را سوراخ كرده و به داخل انبار نفوذ كنند كه اگر با بخار اسيدها تركيب شوند توليد بخارات سمي ميكنند.
 قليلها چنانچه با الومنيوم تماس حاصل كنند گاز ئيدروژن متصاعد مينمايد و ئيدروژن قابل انفجار است .
 سيانورها و سولفارها در مجاورت مواد خورنده گازهاي كشنده ايجاد مي كنند .
 بخار اسيدها ممكن است با فلز ساختمان يا وسايل فلزي داخل انبار تركيب شده بخارهاي مسموم كننده ايجاد نمايد .

نكات پيشگيري آتش سوزي در زمان جنگ

 جهت مقابله با آتش سوزي ها ذخيره كردن آب در تمام ظروفي كه در ساختمان وجود دارد مانند وان حمام ،سطل ، بشكه و ……… ضروري است .
 آتش ممكن است از طريق پنجره ها ، درها و پرده يا كركره نفوذ كند بستن درها و پنجره ها تا حد زيادي كمك ميكند .
 هميشه يك راديوي باطري دار همراه داشته باشيد و دستورات سازمانهاي مربوط را به دفقت گوش كنيد و عمل نمائيد .
 با شنيدن اعلام خطر شير گاز را ببنديد و برق را خاموش سازيد .

نكات ايمني در انبارها و مخازن مواد قابل انفجار و احتراق

 امبار مواد قابل انفجار را در مقابل حرارت زياد محافظت كنيد .
 از رطوبت ، آتش سوزي ، صاعقه و ……… نيز بايد حفظ باشد ، بنابراين اين انبار را در محل خنك مجزا و خشك كه داراي زير آب كافي باشد بسازيد .
 از تابش آفتاب به داخل انبار جلوگيري و از استفاده شيشه آفتاب گير در ساختمان آن خودداري كنيد.
 كف انبار را با تخته يا مواد ضد جرقه فرش كنيد و فلزي در آن به طور نمايان به كار نبريد.
 حفاظ هاي طبيعي و يا مصنوعي در اطراف انبارهاي دائمي احداث كنيد و آنها را هميشه به وضع خوب و آباد نگاه داريد.

نكات ايمني در خصوص تفكيك مواد خطرناك در انبار مواد شيميايي

 بعضي از مواد شيميايي خاصيت جذب اكسيژن دارند بتدريج گرم مي شوند و خودبه خود آتش مي گيرند.
 تركيب بعضي از مواد شيميايي با يكديگر توليد ماده سومي مي كند كه ممكن است خودبخود آتش بگيرند و يا منفجر شود.
 موادي وجود دارند كه اگر گرم شوند تركيبات سمي و كشنده مي دهند.
 مواد شيميايي خواص مختلف و خطرناكي دارند. به طوري كه ممكن است در تماس با اعضاي بدن يا اقلام ديگر انبار يا ساختمان يا تجهيزات حمل و نقل اثرات نامطلوبي برجاي گذارد.

نكات ايمني در خصوص تفكيك مواد خطرناك سموم

 تركيب احتمالي مواد شيميايي با يكديگر ممكن است در انبار ايجاد فضاي مسموم كننده نمايد.
 چون نمي توان هميشه شير يا درپوش ظروف محتوي سم را طوري بست كه نشست نداشته باشند هميشه در فضاي انبار سموم مقداري سم وجود دارد.
 هرگز بدون استفاده از ماسك تنفسي هواي فشرده وارد صحنه آتش سوزي انبار سموم نبايد شد.
 از نزديك شدن افراد غيرمسئول به انبار در حال اشتعال جلوگيري نمايد.
 تا حد امكان آتش را از دور خاموش كنيد و زياد به آتش نزديك نشويد.
 وجود يك تهويه مطمئن قبل از هر چيز ضروري است.
 انبار سموم بايد خشك و خنك باشد.
 روي انبار علامت مخصوص سموم رسم شود.
 تعداد كافي ماسك تنفسي هواي فشرده بايد در انبار وجود داشته باشد.
 نصب دوش ايمني و چشم شوي در بيرون انبار ضروري است.

نكات ايمني در خصوص تفكيك مواد خطرناك اكسيد كننده ها

 تعدادي از مواد آتش نشاني براي خاموش كردن آتش اكسيدكننده ها بي اثر مي باشد.
 در آتش سوزي هاي وسيع تنها اقدام مفيد اينست كه ساختمان هاي انبار را با آب خنك نگاهداريد تا از سرايت آتش به آنها ممانعت شود.
 به خاطر داشته باشيد پيشگيري از آتش سوزي اكسيدكننده ها خيلي مهمتر از مبارزه با آن است.
 ساختمان انبار بايد در برابر آتش سوزي مقاوم باشد.
 انبار بايد خشك و خنك بوده و تهويه داشته باشد.
 حرارت و رطوبت انبار بايد مرتبا“ كنترل گردد.

نكات ايمني در خصوص تفكيك مواد خطرناك حساس به اسيدها

 ليتيوم- سديم- پتاسيم- كلسيم و روبيديم اگر با اسيد ها يا بخارات آن مجاور شوند زودتر از مواد ديگر منفجر مي شوند.
 هرگز از آب براي خاموش كردن استفاده نشود.
 تعداد كافي خاموش كننده هاي انيدريد كربنيك يا پودر مخصوص نصب گردد.
 اخطاري در مورد عدم استفاده از آب روي درب انبار نصب گردد.
 فلز آلياژهايي كه در ساختمان انبار به كار رفته با رنگ ضد اسيد رنگ آميزي شود.
 در فواصل معين سركشي به انبار انجام شده و صورت موجودي با مشخصات هر يك از موارد اين مواد نيز بايد در دفتري ثبت شود.
 رعايت هايي كه در مورد نگاهداري مواد حساس به آب انجام مي شود در مورد اين مواد نيز بايد به كار برده شود.

نكات ايمني در خصوص نگهداري و تفكيك مواد خطرناك و حساس به آب

 هرگز از آب براي خاموش كردن استفاده نشود .
 اخطاري در مورد عدم استفاده از آب روي درب انبار نصب گردد.
 چنانچه لازم باشد انبار با سيستم اعلام حريق دودي يا حرارتي مجهز گردد.
 سيستم گرمايش و سرمايش خشك بكار برده شود.
 از ساختمان هايي كه امكان حريق در آن ها هست فاصله داشته باشد.
 تامين روشنايي از بيرون انبار انجام شود يا چراغ هاي ضد جرقه نصب گردد.
 نور خورشيد به داخل انبار راه نيايد.
 سرپرست انبار بايد صورت مشخصات كامل مواد انبار را داشته باشد.

نكات ايمني در خصوص نگهداري و تفكيك مواد خطرناك گازهاي تحت فشار

 وظفه سرپرست است كه نحوه استفاده صحيح از گازها را به كاركنان خود تعليم بدهد.
 اگر سيلندر گاز نشت دارد بايد از درون ساختمان خارج گردد.
 اگر در داخل كارگاه آتش سوزي رخ داد در صورت امكان اول سيلندرهاي تحت فشار را خارج سازيد.
 هيچگاه سيلندر را نغلطانيد. روي زمين بشكل افقي قرار ندهيد.
 كلاهك شير سيلندر ها بايد همگي در جاي خود محكم شده باشند .

نكات پيشگيري در خصوص مواد قابل انفجار

 به محض بروز انفجار آتش نشاني و نيروهاي امدادي را آگاه سازيد.
 اطراف محل آتش سوزي را خنك نگاه داريد.
 قفل، كليد، چفت، لولا و دستگيره درها بايد برنجي باشند.
 پس از پايان انفجار كه معمولا آتش سوزي ادامه پيدا مي كند اول به فكر مصدومين باشيد بعد به فكر خاموش كردن آتش.
 انبار مواد قابل انفجار بايد از محل عبور دور و از مواد قابل اشتعال فاصله كافي داشته باشد.
 انفجار با موج انفجار همراه است كه موجب ويراني و خرابيهاي شديد شده و هر چه در منطقه ضربات انفجار وجود داشته باشد پرتاب كرده يا نابود مي كند.
 
آمادگي خانواده ها در مقابل خطرات
مقدمه :باپيشرفت تكنولوژي وصنعت همواره انسان بعنوان عامل اصلي اين پيشرفت هاخودمستقيما“درمعرض خطروحوادث گوناگون قراردارد؛ازهمين روهميشه فكرابداع تجهيزات مناسب براي مقابله باخطرات وحوادث مختلف درذهن انسان تبلورداشته است .يكي ازمهمترين اين وسايل ايجادزمينه مناسب براي ترويج فرهنگ ايمني وبالابردن دانش بشري درخصوص رعايت نكات ايمني وهشداردهنده است كه خودميتواند درصدبسياربالائي ازحوادث راتقليل دهد؛لذاضرورت داردتااين اصل مهم دركشورترويج داده شود.باتوجه به اهميت موضوع سازمان آتش نشاني وخدمات ايمني شهرداري نجف آباد اقدام به به تهيه جزوه اي باعنوان پيامها وهشدارهاي ايمني نموده كه اميداست مورداستفاده كاربران محترم قرارگيرد.

نكات ايمني در خصوص سرويس كاري كولر
 بهتر آنست سرويس كاري و يا راه اندازي كولر را به افراد متخص واگذار نماييد.
 اگر خود مي خواهيد اقدم كنيد برق را از قسمت كنتور قطع نماييد.
 اگر اعضاء خانواده و يا اگر در محيط كار مي باشيد ديگر افراد رادر جريان قطع برق قرار دهيد.
 دقت كامل در اتصالات و چسب كاري سيم هاي برق كولر داشته باشيد.
 بعد از اتمام كار و وصل جريان برق ضرورت دارد بدنه كولر را با فازمتر امتحان نماييد تا از اتصال برق به بدنه اطمينان حاصل شود.
 مواقعي كه متوجه مي شويد كولر سردي كافي خود را ندارد پيش از هر گونه اقدام و يا برداشتن بدنه كولر براي اطمينان بيشتر بدنه كولر را با فازمتر امتحان نماييد.

نكات ايمني در خصوص استفاده از بخاري نفتي

 هر سال در شروع فصل زمستان بايد بخاريها سرويس شده قسمت هاي داخلي ، كاربراتور و لوله كشيها بازديد تميز شوند.
 بخاري نفتي نبايد كنار مبل، پرده ، كمد و مواد قابل اشتعال ديگر قرار بگيرد.
 لوله بخاري نبايد از درون چوب، فيبر و مواد قابل اشتعال عبور داده شود.
 ميزان حرارت نبايد آنقدر باشد كه بدنه بخاري سرخ شود.
 در موقع خروج از منزل بخاري را خاموش كنيد.

نكات ايمني در خصوص آبگرمكن

 خراب شدن دستگاه قطع كننده نفت در كاربراتور
 كار نكردن شير اطمينان
 نداشتن شير اطمينان

آتش سوزي و انفجار در اثر نشت گاز

 مهار نكردن شيلنگ و وسائل گازسوز به وسيله بست فلزي
 استفاده از شيلنگ هاي طولاني و در معرض حرارت قرار دادن آنها
 فرسوده و غير فرسوده بودن شيلنگها
 استفاده از وسائل گازسوز غيرمجاز

گازگرفتگي ـ گاززدگي

اين گروه از حوادث معمولا“ در اثر نداشتن دودكش مناسب براي وسائل گازسوز بويژه وسايلي مانند بخاري و آبگرمكن و يا فقدان تهويه كافي در اطاقي كه دستگاه گازسوز در آن قرار دارد اتفاق مي افتد .سوختن ناقص گاز تجمع گازهاي مسموم كننده و يا كمبود اكسيژن سبب ميشود افرادي كه در چنين فضاهايي تنفس ميكنند دچار مسموميت يا گاززدگي يا گازگرفتگي شوند .

نكات ايمني در خصوص سيلندر گاز

 هرگز سيلندر گاز را مايل يا به طور افقي قرار ندهيد .
 موقع جابجا كردن سيلندر از رگلاتور كه روي شير اصلي سيلندر نصب گرديده بعنوان دستگيره استفاده نكنيد .
 هركز سيلندر گاز را نغلتانيد و به عنوان زيرپائي مورد استفاده قرار دهيد.
 سيلندر گاز را در معرض تابش خورشيد قرار ندهيد اگر در بيرون ساختمان قرار دارد سايه بان مناسبي براي آن تهيه كنيد .

اصول حفاظتي در هنگام مواجه شدن با رعدوبرق

در موقعي كه هوا ابري است بارها كه عده اي بر اثر رعدوبرق يا صاعقه هلاك شده يا خاكستر شده اند و يا اهالي خانه اي در منطقه اي مرتفع دچار برق گرفتگي شده اند بنابراين در مواقع طوفاني نبايد به نقاط مرتفع پناه برد. براي محافظت كردن ساختمان ها و ديگر اماكن از وسيله اي به نام برقگير استفاده مي كنند كه در بلندترين نقطه ساختمان نصب مي گردد.

اصول ايمني حفر چاه

جهت پيشگيري از حوادث چاه و ريزش و تخريب چاهها بايد به موارد مهم زير توجه داشته باشيد :
 حفر چاه يك كار فني تخصصي است هموطنان محترم بايد توجه داشته باشند كه حفر چاهها را به افراد مجرب و فني بسپارند.
 فاصله چا از ديوارهاي جانبي و ديگر چاهها بايد حداقل 3 متر باشد.
 حفر چاه كنار باغچه و يا كاشتن درخت كنار چاه باعث تخريب مي گردد.
 لوله هاي آب سرد و گرم را از روي دهانه چاه عبور ندهيد.
 دور چيني دور چاهها يكي از ضروريات چاه مي باشد كه بايد با آجر و سيمان در عمق 150 سانتيمتر و در عرض80 سانتيمتر به كار رود و دهانه چاه بيشتر از 50 سانتيمتر نباشد.

نكات ايمني براي كارگران چاه كن(مقني ها)

 داراي تجربه باشد.
 از سلامت جسماني كافي برخوردار باشد.
 كمك چاه كن از توانايي جسماني و هوش كافي برخوردار باشد.

ايمني كارگاههاي باطري سازي

اسيدسولفوريك مورد مصرف در باطري سازي در تماس با فلزات هيدروژن متصاعد ميكند و هيدروژن قابل انفجار است .
 اسيدي را كه روي كف كارگاه ريخته با پاشيدن پودر آهك خنثي نمائيد .
 در موقع كار با اسيد از دستكش و پيش بند ضداسيد استفاده كنيد .
 محل كار را تميز و مرتب نگه داريد .
 نصب شير چشم شوي در كارگاههاي باطريسازي الزاميست .

نكات ايمني در خصوص جايگاه پمپ بنزين

 جايگاه پمپ بنزين بايد در محلي بنا شود كه اطراف آن براي استقرار اتومبيل هاي آتش نشاني فضاي كافي داشته باشد .
 مجاور انبارهاي چوب ،نجاري،انبار،مقوا و مانند آن نبايد بنا شود .
 محل توقف خودروها بايد مسقف باشد .
 تمامي كليد،چراغها و نورافكنها بايد از نوع ضدجرقه كارگذارده شوند .
 كليه كاركنان جايگاه بايد با طرز كار خاموش كننده ها آشنايي داشته باشد .

نكات ايمني مقابله با آتش سوزي انسان

 مصدوم را متوقف سازيد دويدن موجب تشديد آتش سوزي ميشود و خطرناك است .
 مصدوم را درون پارچه روي زمين بغلتانيد تا آتش خاموش شود .
 اگر خونسردي خود را حفظ كنيد و پارچه اي كه بكار ميبريد نازك نباشد احتمال آتش گرفتن پارچه و توسعه حريق وجود ندارد .
 هرگز آب روي انساني كه آتش گرفته است نريزيد . زيرا باعث تشديد صدمات بعدي ميشود .

نكات پيشگيري از آتش سوزي در جنگل

 بغير از آتش سوزي هاي ناشي از صاعقه تعداد زيادي از آتش سوزي هاي جنگل ها ناشي از اعمال ناايمن انسان ها مي باشد و سازمان هاي جنگلباني موظف هستند مردم را آموزش دهند تا از آتش سوزي هاي جنگل كاسته شود.
 ايجاد برج هاي ديده باني و مامورين گشت شبانه روزي كمك بزرگي است در به موقع خبر شدن از شروع آتش سوزي.
 شكارچي ها بايد توجه داشتند كه گلوله داغ مي تواند آتش سوزي ايجاد كند ، بهخصوص در فصل پاييز.
 هنگام گذشتن از جنگل ها با اتومبيل يا قطار نبايد ته سيگار رااز پنجره بيرون انداخت.
 استقرار خاموش كننده دستي ، كيسه هاي شن و تعدادي بيل دستي در مقر مامورين جنگلباني كمك موثري در اطفاء اوليه آتش دارد.

نكات پيشگيري از آتش سوزي در روستاها

 بيشتر آتش سوزي روستا ها در فصل پاييز رخ مي دهد كه به علت خشك شدن بوته ها ، وجود خرمن ها ، و وزش باد آمادگي آتش سوزي بيشتر است.
 مجاور خرمنها و انباري هاي علوفه مواظب سيگار خود باشيد و ته سيگار را كاملا خاموش نمائيد.
 چراغ آتش يا منقل آتش را نزديك چارپايان قرار ندهيد ممكن است با حركات چارپايان و افتادن چراغ يا منقل آتش سوزي رخ دهد.
 به بچه ها اجازه ندهيد با كبريت بازي كنند يا به تنور يا اجاق نزديك شوند و پس از طبخ نان درپوش تنور را محكم كنيد .
 خاكستر داغ را روي اجسام قابل اشتعال نريزيد.
 قبل از استفاده از وسايل گرمايش آنان را بازديد و آزمايش نمائيد.

نكات ايمني مواد خورنده

 مواد خورنده ممكن است ظرف خود را سوراخ كرده و به داخل انبار نفوذ كنند كه اگر با بخار اسيدها تركيب شوند توليد بخارات سمي ميكنند.
 قليلها چنانچه با الومنيوم تماس حاصل كنند گاز ئيدروژن متصاعد مينمايد و ئيدروژن قابل انفجار است .
 سيانورها و سولفارها در مجاورت مواد خورنده گازهاي كشنده ايجاد مي كنند .
 بخار اسيدها ممكن است با فلز ساختمان يا وسايل فلزي داخل انبار تركيب شده بخارهاي مسموم كننده ايجاد نمايد .

نكات پيشگيري آتش سوزي در زمان جنگ

 جهت مقابله با آتش سوزي ها ذخيره كردن آب در تمام ظروفي كه در ساختمان وجود دارد مانند وان حمام ،سطل ، بشكه و ……… ضروري است .
 آتش ممكن است از طريق پنجره ها ، درها و پرده يا كركره نفوذ كند بستن درها و پنجره ها تا حد زيادي كمك ميكند .
 هميشه يك راديوي باطري دار همراه داشته باشيد و دستورات سازمانهاي مربوط را به دفقت گوش كنيد و عمل نمائيد .
 با شنيدن اعلام خطر شير گاز را ببنديد و برق را خاموش سازيد .

نكات ايمني در انبارها و مخازن مواد قابل انفجار و احتراق

 امبار مواد قابل انفجار را در مقابل حرارت زياد محافظت كنيد .
 از رطوبت ، آتش سوزي ، صاعقه و ……… نيز بايد حفظ باشد ، بنابراين اين انبار را در محل خنك مجزا و خشك كه داراي زير آب كافي باشد بسازيد .
 از تابش آفتاب به داخل انبار جلوگيري و از استفاده شيشه آفتاب گير در ساختمان آن خودداري كنيد.
 كف انبار را با تخته يا مواد ضد جرقه فرش كنيد و فلزي در آن به طور نمايان به كار نبريد.
 حفاظ هاي طبيعي و يا مصنوعي در اطراف انبارهاي دائمي احداث كنيد و آنها را هميشه به وضع خوب و آباد نگاه داريد.

نكات ايمني در خصوص تفكيك مواد خطرناك در انبار مواد شيميايي

 بعضي از مواد شيميايي خاصيت جذب اكسيژن دارند بتدريج گرم مي شوند و خودبه خود آتش مي گيرند.
 تركيب بعضي از مواد شيميايي با يكديگر توليد ماده سومي مي كند كه ممكن است خودبخود آتش بگيرند و يا منفجر شود.
 موادي وجود دارند كه اگر گرم شوند تركيبات سمي و كشنده مي دهند.
 مواد شيميايي خواص مختلف و خطرناكي دارند. به طوري كه ممكن است در تماس با اعضاي بدن يا اقلام ديگر انبار يا ساختمان يا تجهيزات حمل و نقل اثرات نامطلوبي برجاي گذارد.

نكات ايمني در خصوص تفكيك مواد خطرناك سموم

 تركيب احتمالي مواد شيميايي با يكديگر ممكن است در انبار ايجاد فضاي مسموم كننده نمايد.
 چون نمي توان هميشه شير يا درپوش ظروف محتوي سم را طوري بست كه نشست نداشته باشند هميشه در فضاي انبار سموم مقداري سم وجود دارد.
 هرگز بدون استفاده از ماسك تنفسي هواي فشرده وارد صحنه آتش سوزي انبار سموم نبايد شد.
 از نزديك شدن افراد غيرمسئول به انبار در حال اشتعال جلوگيري نمايد.
 تا حد امكان آتش را از دور خاموش كنيد و زياد به آتش نزديك نشويد.
 وجود يك تهويه مطمئن قبل از هر چيز ضروري است.
 انبار سموم بايد خشك و خنك باشد.
 روي انبار علامت مخصوص سموم رسم شود.
 تعداد كافي ماسك تنفسي هواي فشرده بايد در انبار وجود داشته باشد.
 نصب دوش ايمني و چشم شوي در بيرون انبار ضروري است.

نكات ايمني در خصوص تفكيك مواد خطرناك اكسيد كننده ها

 تعدادي از مواد آتش نشاني براي خاموش كردن آتش اكسيدكننده ها بي اثر مي باشد.
 در آتش سوزي هاي وسيع تنها اقدام مفيد اينست كه ساختمان هاي انبار را با آب خنك نگاهداريد تا از سرايت آتش به آنها ممانعت شود.
 به خاطر داشته باشيد پيشگيري از آتش سوزي اكسيدكننده ها خيلي مهمتر از مبارزه با آن است.
 ساختمان انبار بايد در برابر آتش سوزي مقاوم باشد.
 انبار بايد خشك و خنك بوده و تهويه داشته باشد.
 حرارت و رطوبت انبار بايد مرتبا“ كنترل گردد.

نكات ايمني در خصوص تفكيك مواد خطرناك حساس به اسيدها

 ليتيوم- سديم- پتاسيم- كلسيم و روبيديم اگر با اسيد ها يا بخارات آن مجاور شوند زودتر از مواد ديگر منفجر مي شوند.
 هرگز از آب براي خاموش كردن استفاده نشود.
 تعداد كافي خاموش كننده هاي انيدريد كربنيك يا پودر مخصوص نصب گردد.
 اخطاري در مورد عدم استفاده از آب روي درب انبار نصب گردد.
 فلز آلياژهايي كه در ساختمان انبار به كار رفته با رنگ ضد اسيد رنگ آميزي شود.
 در فواصل معين سركشي به انبار انجام شده و صورت موجودي با مشخصات هر يك از موارد اين مواد نيز بايد در دفتري ثبت شود.
 رعايت هايي كه در مورد نگاهداري مواد حساس به آب انجام مي شود در مورد اين مواد نيز بايد به كار برده شود.

نكات ايمني در خصوص نگهداري و تفكيك مواد خطرناك و حساس به آب

 هرگز از آب براي خاموش كردن استفاده نشود .
 اخطاري در مورد عدم استفاده از آب روي درب انبار نصب گردد.
 چنانچه لازم باشد انبار با سيستم اعلام حريق دودي يا حرارتي مجهز گردد.
 سيستم گرمايش و سرمايش خشك بكار برده شود.
 از ساختمان هايي كه امكان حريق در آن ها هست فاصله داشته باشد.
 تامين روشنايي از بيرون انبار انجام شود يا چراغ هاي ضد جرقه نصب گردد.
 نور خورشيد به داخل انبار راه نيايد.
 سرپرست انبار بايد صورت مشخصات كامل مواد انبار را داشته باشد.

نكات ايمني در خصوص نگهداري و تفكيك مواد خطرناك گازهاي تحت فشار

 وظفه سرپرست است كه نحوه استفاده صحيح از گازها را به كاركنان خود تعليم بدهد.
 اگر سيلندر گاز نشت دارد بايد از درون ساختمان خارج گردد.
 اگر در داخل كارگاه آتش سوزي رخ داد در صورت امكان اول سيلندرهاي تحت فشار را خارج سازيد.
 هيچگاه سيلندر را نغلطانيد. روي زمين بشكل افقي قرار ندهيد.
 كلاهك شير سيلندر ها بايد همگي در جاي خود محكم شده باشند .

نكات پيشگيري در خصوص مواد قابل انفجار

 به محض بروز انفجار آتش نشاني و نيروهاي امدادي را آگاه سازيد.
 اطراف محل آتش سوزي را خنك نگاه داريد.
 قفل، كليد، چفت، لولا و دستگيره درها بايد برنجي باشند.
 پس از پايان انفجار كه معمولا آتش سوزي ادامه پيدا مي كند اول به فكر مصدومين باشيد بعد به فكر خاموش كردن آتش.
 انبار مواد قابل انفجار بايد از محل عبور دور و از مواد قابل اشتعال فاصله كافي داشته باشد.
 انفجار با موج انفجار همراه است كه موجب ويراني و خرابيهاي شديد شده و هر چه در منطقه ضربات انفجار وجود داشته باشد پرتاب كرده يا نابود مي كند.

  پل ارتباطي شهروندان با سازمان
شهروندان عزيز مي توانند جهت ارتباط با روابط عمومي سازمان با شماره تلفن 2633114-0331 تماس حاصل نمايند انتقادات و پيشنهادات خود را هم مي توانيد با پيام كو تاه به شماره 300013000125 ارسال نماييد
ايستگاه ها
ايستگاه شماره يك: خيابان شريعتي
محدوده پوشش دهي: شمال شهر خيابان شريعتي تا ميدا بسيج واز طرف غرب تا اميرآباد و كليه قسمتهاي شهر به عنوان پشتيباني
ايستگاه شماره 2 (ستاد مركزي) : خيابان امام غربي
محدوده پوشش دهي : خيابان شهدا، بلوار بهارستان ، اميرآباد و كليه قسمتهاي شهر و حومه كه نياز به پشتيباني باشد
ايستگاه شماره 3 : بلوار جانبازان
محدوده پوشش دهي : يزدانشهر ، صالح آباد ، جلال آباد ، شهرك صنعتي نجف آباد
ايستگاه شماره 4 : ويلاشهر ميدان آتش نشان
محدوده پوشش دهي : ناحيه ويلاشهر ، شهرك صنعتي منتظريه
ايستگاه شماره 5 : اميرآباد خيابان مطهري شمالي
محدوده پوشش دهي : ناحيه اميرآباد ، شهرك آزادگان ، شهرك بهاران و صالح آباد  

محافظت از ساختمانها در برابر حريق
انسان برترين سيستم ايمني خارجي را داراست كه همان عقل ،تفكر ، تدبير و برنامه ريزي مي باشد.
از آنجا كه عوامل اصلي موثر در ايجاد حوادث، سهل انگاري و عدم آگاهي شهروندان يك جامعه مي باشد بالا بردن فرهنگ ايمني مستلزم توجه و شناخت به عمق خطر ، اصول پيشگيري ، درك پديده هاي آتش و عكس العمل هاي اوليه به هنگام حريق و حادثه مي باشد.
به منظور مقاوم نمودن ساختمان ها و سازه ها در مواجهه با حريق هاي اتفاقي يا عمدي ، اهميت و نقش برنامه ريزي توسط سازمان هاي آتش نشاني در اين زمينه، و در نهايت، جلوگيري از زيان هاي معنوي و مادي، مي توان با به كارگيري سه روش ذيل به ايمني لازم دست يافت:
1ـ شناخت علل به وجود آمدن حريق و كوشش براي جلوگيري از بروز آن.
2ـ شناسايي دلايل رشد و گسترش حريق و كوشش براي مصون و محفوظ ماندن در مقابل آن.
3ـ يادگيري اداره كردن حريق و كوشش براي كنترل و خاموش نمودن آتش سوزي.
ضوابط مربوط به ارتفاع ساختمان ها و عرض ترافيكي گذرهاي اطراف پلاك
رديف عرض ترافيكي گذر حداكثر ارتفاع مجاز
 كمتر از 6 متر دو طبقه روي پيلوت
 متر سه طبقه روي پيلوت
 متر چهار طبقه روي پيلوت
 متر پنج طبقه روي پيلوت
 متر لغايت 22 (بن بست) شش طبقه روي پيلوت
 متر و بيشتر(بن باز) محدوديت ندارد
 متر و بيشتر (بن بست) محدوديت ندارد
ضوابط مربوط به مسير و دستگاه پله اضطراري :
 حداكثر ارتفاع ساختمان 30 متر يا 9 طبقه روي پيلوت دستگاه پله اصلي بعنوان دستگاه پله اضطراري مد نظر قرار گيرد، به نحوي كه دستگاه پله از ايستگاه مشترك ورودي واحدها و آسانسور در طبقات كاملا“ جداسازي گردد.
   از ارتفاع بيش از 30 متر يا بيشتر از 9 طبقه روي پيلوت ضروري است دو دستگاه پله به نحوي در نظر گرفته شود كه در طبقات به يكديگر راه داشته باشند يكي از دستگاه پله ها با فاصله از دستگاه پله ديگر و در ضلع مجاور فضاي آزاد بوده و به در ايزوله دود خود بسته شو مجهز ميگردد.
 ساختمانهاي با 3 طبقه روي پيلوت و هر طبقه شامل 8 واحد، ساختمانهاي با 4 طبقه روي پيلوت و هر طبقه شامل 6 واحد و ساختمانهاي با 5 طبقه روي پيلوت و هر طبقه شامل 3 واحد و ساختمانهاي 6 طبقه روي پيلوت و بيشتر حتي با يك واحد در هر طبقه مشمول بند 1 ميشوند.
 براي ساختمانهاي خاص طبق نظر كارشناس سازمان آتش نشاني .
 حداقل تعداد خروجي هاي مورد نياز براي فضاهاي بزرگ و همچنين حداقل عرض خروجيها مطابق جدول صفحه بعد محاسبه گردد.
عرض خروجي تعداد اشتغال كنندگان (نفر) تعداد خروجي تعداد اشتغال كنندگان (نفر)
 
رديف  عرض ترافيكي گذر  حداكثر ارتفاع مجاز
1-2 كمتر از 6 متر دو طبقه روي پيلوت
2-2 6 متر سه طبقه روي پيلوت
3-2 8 متر چهار طبقه روي پيلوت
4-2 10 متر پنج طبقه روي پيلوت
5-2 12 متر لغايت 22 (بن بست) شش طبقه روي پيلوت
6-2 12 متر و بيشتر(بن باز) محدوديت ندارد
7-2 22 متر و بيشتر (بن بست) محدوديت ندارد
ضوابط مربوط به مسير و دستگاه پله اضطراري :
 حداكثر ارتفاع ساختمان 30 متر يا 9 طبقه روي پيلوت دستگاه پله اصلي بعنوان دستگاه پله اضطراري مد نظر قرار گيرد، به نحوي كه دستگاه پله از ايستگاه مشترك ورودي واحدها و آسانسور در طبقات كاملا“ جداسازي گردد.
 از ارتفاع بيش از 30 متر يا بيشتر از 9 طبقه روي پيلوت ضروري است دو دستگاه پله به نحوي در نظر گرفته شود كه در طبقات به يكديگر راه داشته باشند يكي از دستگاه پله ها با فاصله از دستگاه پله ديگر و در ضلع مجاور فضاي آزاد بوده و به در ايزوله دود خود بسته شو مجهز ميگردد.
 ساختمانهاي با 3 طبقه روي پيلوت و هر طبقه شامل 8 واحد، ساختمانهاي با 4 طبقه روي پيلوت و هر طبقه شامل 6 واحد و ساختمانهاي با 5 طبقه روي پيلوت و هر طبقه شامل 3 واحد و ساختمانهاي 6 طبقه روي پيلوت و بيشتر حتي با يك واحد در هر طبقه مشمول بند 1 ميشوند.
 براي ساختمانهاي خاص طبق نظر كارشناس سازمان آتش نشاني .
 حداقل تعداد خروجي هاي مورد نياز براي فضاهاي بزرگ و همچنين حداقل عرض خروجيها مطابق جدول صفحه بعد محاسبه گردد.
 
عرض خروجي تعداد اشتغال كنندگان (نفر) تعداد خروجي تعداد اشتغال كنندگان (نفر)
80 cm 1 تا 50 1 1 تا 50
90 cm 51 تا 110 2 51 تا 500
100cm 111 تا 170 3 501 تا 1000
110cm 171 تا 220 4 1001 تا 2000
120 cm 221 تا 240 5 2001 تا 4000
130 cm 241 تا 260 6 4001 تا 7000
140 cm 261 تا 280 7 7000تا 11000
150 cm 281 تا 300 
160 cm 301 تا 320 
170 cm 321 تا 340 
ضوابط مربوط به موتور خانه تاسيسات :

 طراحي موتورخانه تاسيات خارج از زيربنا و در صورت عدم امكان ،مجاور يك جبهه به فضاي آزاد با پنجره به فضاي آزاد در نظر گرفته شود.
 موتور خانه تاسيسات در جوار چاه آسانسور ، دستگاه پله و سالن اجتماعات قرارنگيرد و در صورت عدم امكان ، ديوار مشترك بين آنها مقاوم حريق باشد .
 داكت مستقل براي لوله هاي تاسيسات ، كابلهاي برق و دودكشها در نظر گرفته شود .
ضوابط مربوط به سيستم اعلام كننده حريق:
براي ساختمان ها كه نياز به راه دسترسي يا پله اضطراري داشته باشند و ساختمان هاي صنعتي ، انبار ها ،.. اداري، عمومي. سينماها، سالن هاي اجتماعات مراقبتي، درماني، اقامتي عمومي، مجتمع هاي تجاري و اماكن پر مخاطره ضروري است.
ضوابط مربوط به استعلام از سازمان آتش نشاني و نظريات كارشناسي:
با توجه به موقعيت ، كاربري ؤ شرايط ساختمان ها ضروري است هر يك از ساختمان ها به طور مستقل جهت اخذ نظريات كارشناسي و تشكيل پرونده و حفظ سوابق براي اضطراري و بررسي علل حريق و حادثه از سازمان آتش نشاني استعلام گردد.

دستورالعمل مربوط به موتورخانه تاسيسات:

 درنظر گرفتن در فلزي و آستانه زير در برابر موتور موتور خانه.
 در نظر گرفتن تهويه به تناسب حجم موتور خانه.
 كليه ديگهاي تحت فشار داراي سوپاپ اطمينان باشد.
سيم كشي هاي برق به صورت تو كار يا از داخل لوله مخصوص عبور نمايند.
 روشنائيها از نوع مخصوص حفازدار باشند.
 موتورخانه تاسيسات به تجهيزات ايمني و آتش نشاني زير نظر كارشناس مجهز گردند.
 مجهز به كف شوي باشد.
 حداقل 3/1 فضاي موتورخانه به صورت فضاي پرت منظور شود.

دستورالعمل مربوط به خاموش كننده دستي و چرخ دار آتش نشاني:
 نصب خاموش كننده 6 كيلويي دي اكسيد كربن (co2 ) مجاز تابلو اصلي برق ضروري است.
 نصب خاموش كننده پودر و گاز درجه دار جنب در موتور خانه و انبارها و داخل هر واحد تجاري ضروري است.
 سيستم اطفاء حريق اتوماتيك زير نظر كارشناسان آتش نشاني مشخص گردد.
 تعداد و نوع خاموش كننده هاي دستي و چرخ دار توسط كارشناسان آتش نشاني در مرحله پايان كار مشخص گردد.
دستورالعمل مربوط به نازك كاري و دكوراسيون داخلي ساختمان ها
 عدم استفاده از مواد قابل اشتعال ( از قبيل موكت) داخل راهرو ها و دستگاه پله اضطراري و يا ايستگاه هاي ورودي واحد هاو سقف.
 عدم استفاده از مواد قابل اشتعال جهت دكوراسيون و نازك كاري سالن هاي اجتماعات ، سينماها و راههاي دسترسي اضطراري در كليه ساختمان ها.

دستورالعمل مربوط به سيستم اعلام حريق
 هر يك از ساختمان ها كه نياز به راه دسترسي اضطراري يا پله اضطرار داشته باشند ، ساختمان هاي صنعتي ، انبارها ، عمومي، اداري سينماها و سالنهاي اجتماعات، مراقبتي ، درماني ، اقامتي عمومي، مجتمع هاي تجاري و اماكن پر مخاطره.
 قبل از اجرا ضروري است طرح سيستم حريق به تاييد سازمان آتش نشاني برسد.

دستورالعمل مربوط به استعلام از سازمان آتش نشاني و نظريات كارشناسي

با توجه به موقعيت، نوع كاربري و شرايط ساختمان ها ضروري است براي هر يك از ساختمان ها به طور مستقل از سازمان آتش نشاني استعلام گردد. جهت اخذ نظريات كارشناسي و ارائه طريق، تشكيل پرونده، حفظ سوابق براي مواقع بروز آتش سوزي و حادثه و راهنمائي نيروهاي عملياتي بر اساس آن توسط ستاد فرماندهي ، بررسي علل حريق و حادثه.

 

 

سازمان اتوبوسرانی

**رضا رضایی- مدیر عامل

سازمان پایانه ها

رضا رضایی- مدیر عامل

سازمان نظارت بر تاکسیرانی

 معرفي سازمان تاكسيراني نجف آباد
مديرعامل :

با استناد به ماده 12 اساسنامه سازمان و براساس پيشنهاد شهردار نجف آباد بعنوان نائب رئيس شوراي سازمان و تصويب شوراي سازمان آقاي مصطفي سوري براي مدت 2 سال به سمت مديرعامل سازمان انتصاب شده اند .

* نمودار و چارت سازماني
در حال حاضر چون سازمان در مراحل اوليه تأسيس ميباشند هنوز چارت سازماني براي آن تعريف نشده است .
تاريخچه تاكسيراني
تاكسي در فرهنگ بين الملل به عنوان وسيله حمل و نقلي است كه براي استفاده يك يا چند مسافر بر مبناي يك سفر توافقي از مبداء به مقصد انتخابي مسافر كرايه  مي شود ، تعريف مي گردد . تا آنجا كه تاريخ جامعه شناسي و تمدن اجازه مي دهد آدمي پيوسته حمل و نقل را بعنوان يك صنعت در جامعه خود در نظر گرفته است . از تاريخ تمدن باستان و حمل و نقل ويژه ي آن روزها كه بگذريم نزديكترين شكل به تاكسي هاي امروزي را ميتوانيم در قرن هيجدهم ميلادي در اروپا بيابيم ، كالسكه هايي كه با اسب كشيده مي شدند .
قبل از آنكه >> هري ناتانيل آلن << خودروي بنزين سوز را براي تأسيس شركت تاكسي كب  به آمريكا وارد كند ناوگاني از همين خودروها در فرانسه و تحت عنوان تاكسيمتركب به ارائه خدمات ترابري مشغول بودند . آنچه امروز به اختصار تاكسي خوانده ميشود در حقيقت از همين واژه تاكسيمتر برگرفته شده است .
 وجه تسميه تاكسيمتر هم برگرفته از ريشه باستاني زبان لاتين است . واژه Taxi در زبان لاتين به معناي بهاء يا ماليات است وديگري واژه ي metre به معناي اندازه است و كب cab هم در قديم به نوعي كالسكه اطلاق مي شده است .
اولين تاكسي ايران در سال 1324 توسط خانم فخرالدوله وارد تهران  قديم شد .

درباره سازمان
دراجراي لايحه قانوني راجع به تمركز امور مربوط به تاكسيراني و به منظور حسن اداره امورتاكسيراني شهر نجف آباد و مراقبت و بهره برداري صحيح از تاكسي هاي حمل و نقل مسافر و افزايش تعداد تاكسي ها جهت توسعه ناوگان حمل و نقل مسافر به ترتيبي كه از هر جهت متناسب با احتياجات و تأمين نيازمنديهاي عمومي شهر در آينده باشد ، سازمان مديريت و نظارت بر تاكسيراني شهر نجف آباد بر اساس ماده 84 قانون شهرداري او بند 15 ماده 71 قانون تشكيلات ،وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/75 تأسيس گرديده است .

موضوع و اهداف سازمان
1- تصدي و اجراي كليه طرحهاي مطالعاتي و اجرائي و عمراني مربوط به تاكسيراني و رفاه شهروندان در ارتباط با تاكسيراني .
2- تصميم گيري و تعيين تكليف نسبت به كليه اموري كه به هر نحو به تاكسيراني ارتباط پيدا مي كند .
3- تدوين و تصويب آئين نامه ها و دستورالعمل ها و بخشنامه هاي داخلي مورد نياز .
4- اجرا و اعمال مقررات تصويب شده نسبت به تاكسيرانان و تاكسي داران .
5- نظارت بر امور رفاهي ، درماني ، تأميني ، فرهنگي ، بازرگاني ، خيريه و ورزشي كاركنان سازمان و كارگزاران تاكسيراني اعم از تاكسيدار و تاكسيران .
6- برنامه ريزي در امور اجرايي ، كنترل ، بازرسي امور انضباطي ، تشويقي و خدماتي.

وظايف سازمان
1- اصلاح و ايجاد سيستم تاكسيراني متناسب با بافت شهر نجف آباد .
2- توسعه ، تكميل و نوسازي ناوگان تاكسيراني با برنامه ريزي و سيسات گذاري مناسب .
3- بكارگيري و استفاده از امكانات قانوني به منظور تأمين آسايش مسافرين درون شهري .
4- ارتقاء سطح دانش و كارآيي پرسنل و رانندگان تاكسي .
5- صدور ، تمديد و لغو پروانه اشتغال به حمل مسافر درون شهري .
6- صدور موافقت نامه اصولي و پروانه بهره برداري جهت اشخاص حقوقي ( شركت هاي حمل و نقل مسافردرون شهري)
7- بررسي و محاسبه ميزان كرايه و تعرفه هاي حمل و نقل مسافر .

عملكرد سازمان
1- صدور و تمديد كارت تردد و پروانه تاكسيراني .
2- صدور و تمديد پروانه آژانس .
3- ساماندهي مسافر برهاي شخصي .
4- صدور پروانه نمايندگي و واگذاري شركتهاي سرويس مدارس .
5- تأسيس و راه اندازي آژانس عمومي و بانوان .
6- معرفي نامه جهت گاز سوز نمودن خودروها و دريافت كارت سوخت ويژه .
7- معرفي نامه جهت نقل و انتقال تاكسي و تعويض پلاك تاكسي .
8- صدور معرفي نامه جهت بيمه تأمين اجتماعي و بيمه خودرو .
9- انجام مراحل نقل و انتقال آژانس .
10- نصب برچسب بر روي خودروهاي آژانس ، سرويس مدارس و تاكسيها .
11- پاسخ گويي به نامه هاي رياست جمهوري .
12 – رسيدگي به شكايات مردمي و برخورد با افراد متخلف .
13- ثبت نام سهام عدالت جهت رانندگان .
14- ثبت نام يارانه سوخت جهت رانندگان .
15- صدور برگه مرخصي جهت رانندگان .
16 - ثبت نام وانت بارها به منظور ايجادسيستم نظارت و كنترل .
17- كارشناسي نرخ كرايه هاو اخذ نرخ كرايه هاي مصوب از شوراي اسلامي شهر براي آژانسها ، تاكسيها و سرويس مدارس و تهيه برچسب قيمت و كنترل كرايه ها با اداره محترم تعزيرات در ابتداي هر سال .
18- بازديد و گشت مشترك با راهنمائي و رانندگي ، اداره اماكن و اداره تعزيرات حكومتي از آژانسها و خطوط سطح شهر.

عملكرد واحد بازرسي و رسيدگي به شكايات
اين واحد به منظور نظارت و كنترل خطوط مختلف تاكسيراني ، آژانسها و شركتهاي سرويس مدارس به صورت ثابت و برنامه ريزي شده گشت ها و بازديدهايي به صورت انفرادي يا اشتراكي با ساير ارگانهاي ذيربط در سطح شهر انجام داده و در صورت مشاهده تخلفات احتمالي براساس قوانين و آئين نامه هاي موجود برخوردهاي قانوني صورت ميگيرد .
براساس گزارشات مردمي و مأمورين بازرسي تاكنون34 مورد پرونده هاي افراد مختلف به هيئت انضباطي ارجاع و متناسب با تخلف صورت پذيرفته رأي صادر گرديده است .

تاكسي :
* مراحل دريافت پروانه بهره برداري تاكسي
راننده مالك :
1- استعلام هاي چهارگانه (سوء پيشينه ، عدم اعتياد ، تأييديه اماكن ، حراست شهرداري ) .
2- استعلام گواهي نامه از راهنمائي و رانندگي .
3- استعلام سلامت جسماني توسط پزشك معتمد ناجا .
4- واريز عوارض صدور پروانه تاكسيراني .
5- صدور پروانه بهره برداري تاكسيراني .

راننده كمكي :
1- معرفي نامه از مالك و تأييد شوراي خط .
2- استعلام هاي چهارگانه (سوء پيشينه ، عدم اعتياد ، تأييديه اماكن ، حراست شهرداري ) .
3- استعلام گواهي نامه از راهنمائي و رانندگي .
4- استعلام سلامت جسماني توسط پزشك معتمد ناجا .
5- واريز عوارض صدور پروانه تاكسيراني .
6- صدور پروانه تاكسيراني .

تعداد نوع و مدل خودروهاي تاكسي موجود

 

مدل خودرو

نوع خودرو

پيكان

پرايد

روآ

سمند

پژو405

89

 

 

5

4

5

88

 

18

16

8

7

87

 

12

9

10

5

86

 

6

9

15

3

85

 

 

2

49

 

84

 

1

1

4

 

83

12

 

1

7

 

82

17

1

1

 

 

81

41

1

1

 

 

80

26

 

 

 

 

79

6

 

 

 

1

78

6

 

 

 

 

77

10

 

 

 

 

76

8

 

 

 

 

75

38

 

 

 

 

74

8

 

 

 

 

73

1

 

 

 

 

72

5

 

 

 

 

71

1

 

 

 

 

70

1

 

 

 

 

جمع

180

39

45

93

21

 

سازمان با توجه به وظيفه ذاتي خود مبني بر توسعه ، تكميل و نوسازي ناوگان تاكسيراني در نظر دارد نسبت به تعويض خودروهاي فرسوده با عمر بالاتر از 10 سال ، ميانگين عمر ناوگان تاكسيراني را از 5/7 سال به 5/4 سال كاهش دهد . كه در اين راستا طبق برنامه تا پايان سال89 تعداد 80 دستگاه خودروي تاكسي پيكان از چرخه حمل و نقل خارج و خودروهاي سمند و پژو جايگزين آنها خواهد شد.
سازمان تاكسيراني همگام با طرح سراسري ساماندهي مسافربرهاي شخصي در سال 1386 نسبت به ثبت نام افراد متقاضي در سايت مربوطه اقدام نموده و پس از بررسي هاي صورت گرفته توسط مراجع ذيصلاح تعداد 108 نفر از افراد ثبت نام شده مورد تأييد قرار گرفته كه ازاين تعداد 96 نفر جهت انجام مراحل تعويض و يا تغيير رنگ خودروي خود        ( خودروهاي مدل 82 به بالا ) به بانك هاي عامل و يا واحد شماره گذاري نيروي انتظامي معرفي شده اند .

آژانسها و سرويس مدارس :
* - مراحل واگذاري تاكسي تلفني ( عمومي ) و شركتهاي سرويس مدارس:
1- فراخوان عمومي 2-طرح درهيئت مديره 3-موافقت اصولي 4- تأييد توسط تاكسيراني 5- صلاحيت فردي ترافيكي6- ثبت شركت7- استعلام شهرسازي 8- پرداخت عوارض 9- عقد قرارداد 10- صدور پروانه نمايندگي


* - مراحل واگذاري تاكسي تلفني بانوان :
 1- فراخوان عمومي ( متقاضي بايد خانم باشد )2-طرح در هيئت مديره 3-موافقت اصولي 4- تأييد توسط تاكسيراني 5- صلاحيت فردي ترافيكي6- ثبت شركت7- استعلام شهرسازي 8- پرداخت عوارض 9- عقد قرارداد 10- صدور پروانه نمايندگي -11- مكان و ساعت سرويس دهي محدود ( مكان محدود ، از سرويس دهي در خارج از محدوده شهرستان خودداري گردد و ساعات سرويس دهي از ساعت 6 صبح الي 10 شب ميباشد)
* شرايط جغرافيائي و مكاني آژانس :
1- واقع نشدن مكان دفتر پاركينگ آژانس در حاشيه ميادين و چهارراههاي اصلي و مكانهائي با ترافيك بالا
2- فاصله مكاني هر واحد تاكسي تلفني با تاكسي تلفني ديگر حداقل 600 متر باشد( متناسب با شرايط جغرافيائي      شهر و يا روستا).
3- پاركينگ به متراژ حداقل 240 متر با ظرفيت 15 خودرو ( آژانسهاي شهري ) و حداقل 7 خودرو ( آژانسهاي روستائي) .
4- دفتر آژانس و استراحتگاه رانندگان آژانسهاي شهري حداقل 40 متر ( شامل دفتر كار ، استراحتگاه ، آبدارخانه )
5- دفتر آژانس و استراحتگاه رانندگان  آژانسهاي روستائي  به متراژ حداقل 24 متر (شامل دفتر كار ، استراحتگاه و آبدارخانه) .
6- داشتن سرويس بهداشتي مجزا از ساختمان دفتر استراحتگاه .
* مراحل دريافت كارت تردد آژانس يا سرويس مدارس
1- صدور معرفي نامه از مديرآژانس يا شركت سرويس مدارس .
2- استعلام هاي چهارگانه (سوء پيشينه ، عدم اعتياد ، تأييديه اماكن ، حراست شهرداري ) .
3- صدور كارت تردد

 

آمار كلي دفاترآژانسها و شركتهاي سرويس مدارس

 

رديف

نوع آژانس

تعداد دفتر

تعداد خودروها

 

1

 

 

 

عمومي

 

شهري

 

 

56

 

1250

 

روستائي

 

 

8

 

51

2

بانوان

4

47

 

3

 

 

سرويس مدارس

 

11

اتوبوس

2

ميني بوس

260

سواري

245

4

وانت تلفني

4

45

 

 

اطلاعات و آمار كلي آژانسهاي شهرستان نجف آباد

 تعداد آژانسهاي شهرستان روستائي 8
شهري 54
بانوان 4
تعداد خودروهاي فعال در آژانس 1316 دستگاه
تعداد شركتهاي سرويس مدارس 11 شركت
تعداد خودروهاي فعال در شركتهاي سرويس مدارس به تفكيك نوع خودرو
رديف نام شركت سواري ميني بوس اتوبوس ون
1 نجف سير سپاهان 6 13 -- --
2 چكاد پيمان سپاهان 18 37 -- --
3 دانش كوشان ترابر -- -- -- --
4 رفاه گستر مهاجر 1 2 -- --
5 صديق ميثاق سپاهان 5 17 -- --
6 نيكو فتح مبين 14 39 -- --
7 شاهين سپهر 30 48 2 --
8 آينده سازان ولي عصر 57 40 -- --
9 طلوع فجرديارنون 50 45 -- --
10 رفاه سازان ويلا 33 7 -- 1
11 تك ترنج هزاره 3 2 -- --
             
 

 


 

 

 

 

 

رديف نام آژانس تعداد راننده آدرس مكان آژانس
1 ساحل 35 يزدانشهر خ 1 غربي
2 عارف 29 يزدانشهر 30 متري منتظري شرقي
3 بهارپگاه 22 يزدانشهر نبش 30 متري
4 عظيم 16 يزدانشهر بلوار انقلاب نبش خ 16 غربي
5 فرهاد 26 يزدانشهر بلوار انقلاب نبش خ 22 غربي
6 اروند 28 يزدانشهر بلوار مطهري نبش خ 4 غربي
7 خورشيد 26 يزدانشهر خ طالقاني شرقي
8 ميثم 13 يزدانشهر خ منتظري غربي جنب بانك صادرات
9 شباهنگ 17 پليس راه نجف آباد
10 چابكسواران امين 16 يزدانشهر نرسيده به مخابرات يزدانشهر
11 دلشاد سفر 7 يزدانشهر نرسيده به مخابرات
12 بانوان يزدانشر 8 يزدانشهر بلوار انقلاب خ 16 غربي
13 آسمان سير زنده رود 10 يزدانشهر بلوار شهداء بين خيابان 4 و 5
جمع 253  

 

 

 

نام خط تعداد تاكسي توضيحات
خط شهري 115  
خط اصفهان 80  
خط ويلاشهر 36  
خط يزدانشهر 26  
خط اميرآباد 41  
خط فولادشهر 12  
خط ترمينال 19  
خط فلكه معلم 7  
خط فلكه بسيج 8  
خط دانشگاه آزاد 5  
خط گلدشت 1  
خط آزادگان 2  
خط بيمارستان 22  
جمع تاكسيها 374  
مسافربرهاي شخصي 96 22 مسافر شخصي ساماندهي نشده اند

 

 

 

رديف نام آژانس تعداد راننده آدرس مكان آژانس
1 زمان 13 روستاي حاجي آباد
2 آرامش 12 روستاي حاجي آباد
3 ماهان 9 روستاي نهضت آباد
4 نهضت 8 روستاي نهضت آباد
5 فيروز 17 فيروز آباد بلوار ظفر
6 مهدي كميل 11 جلال آباد خ امام غربي
7 دهكده 9 روستاي جلال آباد
8 صالح ملك فجر 20 صالح آباد خ منتظري جنوبي
جمع 99  

 

 

 

نام خط  تعداد تاكسي موجود در خط ايستگاه مبداء ايستگاه مقصد
خطفولادشهر 12 ضلع جنوبي ميدان امام فولادشهر
خط شهري 115 سطح شهر سطح شهر
خطاميرآباد 41 چهارراه بازار باغ علوي اميرآباد
خط اصفهان 80 چهارراه شهرداري چهارراه مصدق چهارراه تختي
خط دانشگاه 5 ابتداي منتظري شمالي دانشگاه آزاد
خط ويلاشهر 36 خيابان حافظ چهارصددستگاه ويلاشهر
خط بيمارستان 22 بيمارستان فاطمه الزهرادادگستري سطح شهر
خطترمينال 19 ميدان امام (باغ ملي ) ترمينال جنوب
خط يزدانشهر 29 سه راه فرهنگ يزدانشهر
خط فلكه معلم به ويلاشهر 7 ميدان معلم چهارصد دستگاه ويلاشهر
خط ميدان بسيج به دانشگاه صنعتي اصفهان 10 ميدان بسيج ميدان دانشگاه صنعتي
خط آزادگان  2 ابتداي منتظري شمالي آزادگان
خط گلدشت  2 چهارراه شهرداري گلدشت

 

 

 

رديف نام آژانس تعداد راننده آدرس مكان آژانس
1 اسب سفيد 28 ويلاشهر خ ويلاي شمالي نبش خ 103
2 پيام 19 ويلاشهر خ معلم نبش خ 118
3 چكاد 23 ويلاشهر بلوار آزادگان
4 سماء 26 ويلاشهر بلوار امام علي
5 شهاب سلامت 19 ويلاشهر خ واليعصر خ 127
6 همسفر 26 ويلاشهر بلوار امام علي (ع)
7 طلوع معراج 15 ويلاشهر بلوار امام علي خ معلم
8 ويلاصدف 28 ويلاشهر خ ويلاي جنوبي
9 دوستي 23 ويلاشهر خ معلم جنب داروخانه
10 آهوي شرقي 8 ويلاشهر خ ويلاي شمالي
جمع 215  
جمع كلي 1316 تعدادكل آژانسها : 60

 

 

 

رديف نام آژانس تعداد راننده آدرس مكان آژانس
1 مولود اميد 33 اميرآباد خ شريعتي روبروي بانك صادرات
2 آزادگان 18 اميرآباد باغ پورعزيزي خ مجاهد
3 احسان صادق 23 اميرآباد خ طالقاني
4 فانوس 32 اميرآباد خ شريعتي اول خ مفتح
5 لاله 20 اميرآباد خ مطهري
6 دنياي تلاش 13 آزادگان فاز 2
7 صفاسير 10 اميرآباد خ بهشتي
8 دانيال 16 اميرآباد خ مفتح
جمع 165  

 

 

 

رديف نام آژانس تعداد راننده آدرس مكان آژانس
1 دانش 13 نجف آباد خ دانش نبش خ نوبهار
2 سيروسفر 48 دانشگاه آزاد نجف آباد
3 سعدي 30 نجف آباد خ22 بهمن روبروي بيمارستان منتظري
4 ساسان 12 نجف آباد خ رجائي مركزي
5 ستاره صبح امير 31 نجف آباد انتهاي خ منتظري شمالي
6 حجت 36 نجف آباد خ شريعتي مقابل اداره پست
7 خوش سفر 32 نجف آباد خ نظام الملك
8 دلگشاسير 28 نجف آباد خ 22بهمن جنب زينبيه
9 آزادي 27 نجف آباد خ شريعتي مقابل آتش نشاني
10 اشكان 12 نجف آباد خ شريعتي
11 رفاه 28 نجف آباد خ اميركبير
12 شاديان 41 نجف آباد باغملي خ حافظ
13 حافظ 37 نجف آباد خ امام پايين تر از شهرداري
14 پرستوي شادي 22 نجف آباد خ امام تقاطع مجاهد
15 شهريار 24 نجف آباد خ شريعتي ابتداي خ مجاهد شمالي
16 فرخي 20 نجف آباد خ فرخي
17 فارابي 11 نجف آبادخ فارابي جنوبي
18 گلستان 24 نجف آباد بلوار بهارستان نبش آزادگان
19 مهاجر گلزار 29 نجف آباد فلكه آزادگان جنب ترمينال
20 مهدي 19 نجف آباد خ امام عربي
21 هجرت 24 نجف آباد خ واليعصر نرسيده به مسجد علي اصغر
22 پيك شاهين 16 نجف آباد خ رسالت مركزي جنب اداره بازرگاني
23 بعثت 23 نجف آباد خ 15 خرداد جنوبي چهارراه شهداء
24 بانو (بانوان) 6 نجف آباد خ امام شرقي
25 غزال 11 نجف آباد خ امام
جمع 584  

 

 

 

پل ارتباطي با سازمان تاكسيراني نجف آباد
شماره تلفن : 2726426-0331
شماره فاكس : 2726425-0331
ايميل : TAXI . این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

 

 

 

 

تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شهرداری نجف آباد می باشد .
نجف آباد - خیابان امام(ره) ٫ ساختمان مرکزی شهرداری _کدپستی:14661_85146
تلفن : 3-03142640041 ارتباطات مردمی:137-سامانه ارسال پیامک:30001360